Ekspert ds. badań i rozwoju w dziedzinie pierwotnych i optycznych wzorców częstotliwości w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar (ŚKLGUM) w Zakładzie Czasu i Długości

Główny Urząd Miar
  • Dodano: 13 maja 2022
  • Ważna do: 27 maja 2022

Opis stanowiska pracy

MIEJSCE WYKONYWANIA PRACY
Warszawa, ul. Elektoralna 2 (do dnia uruchomienia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar)
Kielce (od dnia uruchomienia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar; które planowane jest w 2023 roku)

WYMIAR ETATU: 0,5 ? 1,0

LICZBA STANOWISK PRACY: 2

WYNAGRODZENIE ZASADNICZE: od 5 000 zł brutto (dot. pełnego etatu)

ZAKRES ZADAŃ
1. Prowadzenie prac badawczych, rozwojowych i technicznych związanych z tworzeniem nowych i doskonaleniem istniejących rozwiązań w zakresie wzorców jednostek miar, metod i stanowisk pomiarowych w celu zapewnienia najwyższego poziomu metrologicznego wzorców w powiązaniu z międzynarodowym systemem miar, a także rozwoju i potwierdzenia możliwości pomiarowych ŚKLGUM.
2. Udział w przygotowaniu i uruchomieniu stanowisk pomiarowych w ŚKLGUM w Kielcach, w tym w szczególności:
- opracowywanie dokumentacji technicznej dla nowotworzonego stanowiska pomiarowego ? stanowisko do budowy i rozwoju pierwotnych i optycznych wzorców częstotliwości,
- udział w procesie doboru wyposażenia, organizacji i kompletowania ww. stanowiska, szkoleniach w zakresie obsługi aparatury pomiarowej na ww. stanowisku,
- przygotowanie i rozwijanie kompetencji do realizacji tematów prac badawczych z zakresu zastosowań i rozwoju technologii optycznych w metrologii w ŚKLGUM,
- pogłębianie wiedzy specjalistycznej z zakresu technik pomiarowych i eksperymentalnych stosowanych przy budowie i rozwoju optycznych wzorców częstotliwości oraz przy utrzymaniu i synchronizacji wysokostabilnej wnęki optycznej, pomiarach i przenoszeniu częstotliwości optycznych na zakres częstotliwości radiowych z zapewnieniem spójności pomiarowej.
3. Przygotowanie do nadzorowania i obsługi systemów do zdalnego transferu czasu i częstotliwości z wykorzystaniem sieci światłowodowej (transfer nośnej optycznej oraz czasu i częstotliwości RF) i sygnałów GNSS (transfer czasu) stosowanych w systemach porównań krajowych i międzynarodowych.
4. Udział w prowadzeniu spraw związanych z transferem wiedzy metrologicznej, w tym w szczególności przygotowywanie referatów i artykułów na konferencje krajowe i międzynarodowe, prowadzenie szkoleń specjalistycznych w celu propagowania wiedzy metrologicznej i możliwości pomiarowych ŚKLGUM.
5. Przygotowywanie danych potrzebnych do planów: zadań metrologicznych, współpracy z zagranicą, szkoleniowego, inwestycyjnego itp. w celu stworzenia merytorycznych podstaw do opracowania projektów planów zgodnie z zakresem działania laboratorium.
6. Wykonywanie innych poleceń przełożonego związanych ze specyfiką stanowiska pracy.

Wymagania

OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY
- wykształcenia wyższego w dziedzinie fizyki z zakresu doświadczalnej fizyki atomowej lub zakresu pokrewnego,
- 2 lat doświadczenia zawodowego w prowadzeniu prac naukowych lub badawczo-rozwojowych, w szczególności w zakresie optycznych technologii pomiarowych, budowy i konstrukcji pierwotnych optycznych wzorców częstotliwości,
- znajomości języka angielskiego na poziomie umożliwiającym utrzymywanie kontaktów międzynarodowych, pisanie pism, rozumienie tekstów fachowych oraz wypowiadanie się na tematy związane z wykonywaną pracą,
- umiejętności analitycznego myślenia i syntetyzowania informacji,
- umiejętności: współpracy, komunikacji, organizacji pracy, zorientowanie na osiąganie celów,
- umiejętności obsługi pakietu MS Office.

DODATKOWYM ATUTEM BĘDZIE
- przygotowanie naukowe zgodne z profilem - stopień naukowy doktora lub w trakcie studiów III stopnia z zakresu doświadczalnej fizyki atomowej (preferowana fizyka zimnych atomów, laserów lub dziedzina pokrewna) lub wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu doświadczalnej fizyki atomowej (preferowana fizyka zimnych atomów, laserów lub dziedzina pokrewna),
- dorobek naukowy ? publikacje/wystąpienia konferencyjne z zakresu optycznych wzorców częstotliwości, grzebieni częstości, wnęki optycznej lub optycznych technologii pomiarowych,
- doświadczenie zawodowe w realizacji projektów B+R,
- wiedza specjalistyczna z dziedziny optyki kwantowej, budowy i utrzymania wnęki optycznej, optycznych wzorców częstotliwości, fontann cezowych, grzebienia częstotliwości,
- znajomość problematyki realizacji pomiarów optycznych i optycznych technologii pomiarowych,
- znajomość optycznych i mikrofalowych technik pomiarowych,
- umiejętność obsługi wnęki optycznej, grzebienia częstotliwości,
- znajomość elektroniki oraz umiejętność projektowania i budowy układów elektronicznych,
- wiedza z zakresu metrologii ogólnej, naukowej, przemysłowej (stosowanej),
- biegła znajomość języka angielskiego,
- umiejętność sporządzania ocen, analiz i prognoz,
- umiejętność przygotowywania prezentacji, referatów, wystąpień publicznych,
- umiejętność prowadzenia szkoleń,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- umiejętność podejmowania decyzji i odpowiedzialności.

Aplikacje prosimy składać wyłącznie w formie elektronicznej na adres rekrutacja@gum.gov.pl do dnia 18.05.2022 r. z dopiskiem w tytule e-maila "Ekspert ds. badań i rozwoju w dziedzinie pierwotnych i optycznych wzorców częstotliwości w ŚKLGUM/Z3".

Aplikacje powinny zawierać CV, LM, skan dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego wykształcenia i doświadczenia zawodowego (świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, referencje).

Więcej o pracy na stronie urzędu: www.gum.gov.pl

Uprzejmie informujemy, iż skontaktujemy się z wybranymi kandydatami