Projekt Praca Radio Kielce
MUP Kielce

Tel.: 41 36-30-529
Fax: 41 344-23-68
E-mail: gielda@radio.kielce.pl

RK przejdź na naszą stronę
Baza wiedzy
Walka ze stresem

Walka ze stresem


Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i naturalnym odruchem na zmiany. Dotyczy między innymi sytuacji, w których poddawani jesteśmy ocenie. Staje się problemem wówczas, kiedy trwa zbyt długo. Strach i paraliż przed rozmową kwalifikacyjną potęguje poziom stresu, zdecydowanie obniżając atrakcyjność kandydata. Organizm reaguje na sytuacje stresowe na różnych poziomach. Na poziomie psychologicznym - jesteśmy rozkojarzeni, nie możemy zebrać myśli. Na poziomie fizjologicznym - czerwienimy się, możemy czuć napięcie mięśni, suchość w gardle. Na poziomie behawioralnym są to zmiany w zachowaniu, tiki nerwowe, problemy ze snem itp. W zależności od organizmu te reakcje mogą być różne.

Stres działa na nas w różny sposób. Dystres - to stres negatywny, który powoduje choroby, jest reakcją chroniczną, występuje długotrwale. Natomiast eustres - to stres pozytywny, motywuje nas, pobudza i daje satysfakcję; sprawia, że czujemy się szczęśliwi, dumni z osiągnięć. By panować nad sobą powinniśmy w każdej stresującej sytuacji rozpoznawać pozytywne działanie stresu. Spróbujmy potraktować każdą stresującą sytuację jako wyzwanie.

Wskazówki dotyczące minimalizowania stresu przed rozmową kwalifikacyjną


Pierwsza rzecz to rzetelne przygotowanie. W momencie, kiedy będziemy dobrze zorientowani w temacie, będzie nam łatwiej. Dobrze jest poprosić rodzinę o próbę generalną takiej rozmowy. Dowiemy się co zmienić, co wyeliminować i nad czym jeszcze popracować.

Kolejna sprawa to pozytywne myślenie. Możemy wprawić się w pogodny nastrój oglądając dobrą komedię, przypomnieć sobie jakąś anegdotę. Aby obniżyć poziom stresu dobrze jest stosować tzw. myśli wzmacniające, afirmacje - " Jestem wartościowym człowiekiem, mam wiele do zaoferowania"

Jednym z ważniejszych elementów radzenia sobie ze stresem jest dobry sen. Niewyspanie wpływa na nasz wygląd zewnętrzny, a to automatycznie na naszą samoocenę i brak pewności siebie.

Powinniśmy przyjść na rozmowę pięć minut wcześniej. W momencie, kiedy się spóźnimy, denerwujemy się jeszcze bardziej.

Walka ze stresem na poziomie fizycznym


To stosowanie technik relaksacyjnych, których podstawą jest oddech. Im bardziej jesteśmy podenerwowani, tym szybciej oddychamy. Recepta - czasami wystarczą już trzy głębokie, spokojne oddechy.

Relaks


Pozwoli nam wyeliminować napięcie mięśniowe. Przed rozmową kwalifikacyjną można zaliczyć mały spacer, aby następnego dnia ograniczyć wewnętrzny niepokój.

Suchość w ustach


Należy opuścić nieco głowę, lekko przygryźć bok języka, co spowoduje napływ śliny.

Zdradliwy rumieniec


W momencie zdenerwowania możemy oblać się rumieńcem lub mogą pojawić się zaczerwienienie na dekolcie. Jeśli te problemy nas dotyczą, załóżmy golf lub apaszkę. Przypudrujmy delikatnie twarz.

Ściśnięte gardło


Można się tego pozbyć w niezauważalny sposób. Wystarczy spuścić głowę, zamknąć usta i wciągnąć powietrze przez nos (to takie zakamuflowane ziewnięcie). Wtedy gardło się rozluźnia.

Chrypka

Najpewniej i najszybciej odzyskamy naturalne brzmienie głosu rozgryzając witaminę A+E.

Napięcie mięśni twarzy


W tym wypadku wystarczy się uśmiechnąć. Napięcie powinno minąć, a my sprawimy sympatyczne wrażenie.

Zapominanie


Zdarza się nawet idealnie przygotowanym kandydatom. Jeśli poczujemy nagle pustkę w głowie, nie patrzmy przez moment na naszego rozmówcę. Odwróćmy na chwilę wzrok, starając się jednocześnie zebrać myśli. Możemy powtórzyć ostatnie zdanie, aby powrócić do przerwanego wątku. Nie wpadajmy w panikę - to tylko nam wydaje się, że przerwa była tak długa.

A może polubić tremę?


Nasz krytycyzm, negatywna ocena, bywają często zawyżone. Starajmy się zachować dystans do siebie. Jeśli nawet spotkanie z pracodawcą się nie powiedzie, nie obciążajmy się winą. Pewnie oferta była nie dla nas lub nie trafiliśmy jeszcze na odpowiedniego pracodawcę. Traktujmy siebie jak najlepszych przyjaciół. Niepowodzenie jest dla nas już wystarczającą karą. Bądźmy wyrozumiali. Następnym razem pójdzie lepiej.

zostań terytorialsem