Projekt Praca Radio Kielce
MUP Kielce

Tel.: 41 36-30-529
Fax: 41 344-23-68
E-mail: gielda@radio.kielce.pl

Modeling
Baza wiedzy
Sztuka autoprezentacji

Sztuka autoprezentacji


Z autoprezentacją stykamy się na co dzień w pracy zawodowej i nie tylko, warto więc wiedzieć więcej o tym, jak wywierać wrażenie na odbiorcy, aby osiągnąć zamierzony cel - pracę. Od tego, jak nas spostrzegą inni, jak ocenią, nie znając nas jeszcze wcale, zależy niezwykle wiele. Pierwszym środkiem autoprezentacyjnym jest nasz życiorys i list motywacyjny. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to kolejny ważny krok w drodze do zdobycia pracy. Bez wątpienia można potraktować je jako pierwszy sukces, gdyż na spotkanie zapraszane są osoby, których dokumenty aplikacyjne oceniono pozytywnie. Ale zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to również wyzwanie, na ogół najważniejszy etap w procesie rekrutacji, na podstawie którego zapadnie decyzja dotycząca zatrudnienia bądź odrzucenia naszej kandydatury. Jeżeli wywrzemy na pracodawcy pozytywne wrażenie w czasie pierwszego spotkania, to wydamy mu się na pewno bardziej kompetentni i atrakcyjni, a tym samym zwiększą się nasze szanse, że pracodawca pozytywnie odniesie się do naszych starań o pracę. Dlatego przygotowując się do spotkania z przyszłym pracodawcą warto pomyśleć o własnym wizerunku.

 

Pierwsze wrażenie

 

W ciągu pierwszych kilkudziesięciu sekund powstaje u innych osób tzw. pierwsze wrażenie na nasz temat, które silnie rzutuje na to, jak będą nas postrzegać przez cały czas.

 

Ten wizerunek jest bardzo trudno później zmienić. Wybitny amerykański psycholog Albert Mehrabiana twierdzi, że to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych ludzi, zależy tylko w 7% od treści, które mamy do przekazania, w 38% od tonu głosu i jego modulacji, tu znaczenie może mieć intonacja, akcent, barwa, wysokość głosu czy szybkość mówienia oraz rytm głosu, czyli dynamika wypowiedzi. Natomiast aż w 55% na pierwsze wrażenie wpływa komunikacja niewerbalna, czyli "mowa ciała".

  

Mowa ciała

 

Ubiór i wygląd - przede wszystkim zawsze wyglądaj czysto i świeżo. Koniecznie należy zwrócić uwagę na ogólną schludność oraz strój, w którym chcemy wystąpić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Wybór odpowiedniego ubrania zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest stanowisko, na jakie kandydujemy. Jeżeli staramy się o stanowisko kierownicze lub inne wymagające kontaktów z klientami, bezwzględnie obowiązuje nas klasyczna elegancja stroju (marynarka, garsonka, stonowana kolorystyka). Gdy ubiegamy się o objęcie stanowiska np. opiekunki dziecięcej czy pomocy domowej, można pokusić się o włożenie mniej standardowego stroju. Drugim czynnikiem są standardy przyjęte przez firmę. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i przed rozmową udać się na krótką " inspekcję", zobaczyć jak wyglądają zatrudnieni w firmie pracownicy. Dobry wygląd - to pewność siebie, to podwyższona samoocena.

 

Pozytywne nastawienie - lekki naturalny uśmiech mogą bardzo nam pomóc w pozyskaniu sympatii odbiorcy; ważne jest pozytywne nastawienie do ludzi, otwartość, życzliwość i chęć bycia z nimi, czyli najogólniej tzw. inteligencja emocjonalna.

 

Postawa - wskazane jest lekkie pochylenie w kierunku naszego rozmówcy. Należy podczas rozmowy unikać postawy zamkniętej, która polega na krzyżowaniu rąk i nóg, nadmiernej gestykulacji i robienia min, wiercenia się na krześle itp. Takie zachowania mogą mieć negatywny wpływ przy tworzeniu naszego wizerunku.

 

Kontakt wzrokowy jest oznaką grzeczności i uwagi. Pozwala również zauważyć niewerbalne sygnały wysyłane przez rozmówcę,. Według specjalistów kontakt wzrokowy powinien się utrzymywać przez 30%-60% czasu trwania rozmowy. Jeśli pozostajemy w kontakcie wzrokowym krócej niż 30% czasu trwania rozmowy, rozmówca może uznać, że coś ukrywamy i nie można nam ufać. Osoby, które unikają kontaktu wzrokowego, postrzegane są jako osoby napięte, nieufne, nerwowe i niegodne zaufania.

 

Potakiwanie ma niezwykle istotne znaczenie, bowiem wyraźnie wskazuje na zaangażowanie słuchacza w rozmowę. Potakiwanie może mieć charakter zarówno werbalny (tak, tak, aha, naturalnie, no właśnie itp.), jak i niewerbalny (potakiwanie głową, akceptujący uśmiech).

 

Jeśli udało się nam zrobić na rozmówcy dobre pierwsze wrażenie, reszta spotkania to staranie, by to wrażenie podtrzymać i utwierdzić.

 

Komunikacja werbalna

 

Autoprezentacja to nie tylko to, co komunikujemy mową ciała, ale także słowa, pozytywne emocje, entuzjazm, kreatywność, wiedza i doświadczenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca chce jak najwięcej dowiedzieć się o kandydacie na pracownika. Część pytań, które mogą paść, można przewidzieć i przygotować się do odpowiedzi już wcześniej, przed rozmową. Najczęściej dotyczą one, bowiem naszych kwalifikacji, doświadczenia, motywacji do pracy, ale również sposobów spędzania wolnego czasu, wartości życiowych oraz zainteresowań. Odpowiadając należy dokonać ich selekcji i przedstawić przede wszystkim te, które wiążą się najbardziej z tym stanowiskiem. Rozmowa z pracodawcą to moment, w którym powinniśmy się pochwalić, nadmierna skromność powoduje, że wypadamy zdecydowanie słabiej od osób pewnych siebie i dobrze prezentujących swoje zalety. Za bardzo podkreślana skromność uwydatnia brak wiary we własne możliwości, nieumiejętność racjonalnego ocenienia swoich osiągnięć, zaniżone poczucie własnej wartości. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj porusza zagadnienia z trzech obszarów:     zawodowego, motywacyjnego oraz osobowościowego. Odpowiadając na pytania pracodawcy, nie należy mówić chaotycznie i bezmyślnie, nad każdym pytaniem należy się chwilę zastanowić, można zwolnić tempo mówienia, a jeżeli pytanie okaże się trudne lub kłopotliwe, to można przed udzieleniem odpowiedzi wziąć dyskretnie głęboki oddech, chwilę jeszcze pomyśleć i dopiero odpowiedzieć. W rozmowie kwalifikacyjnej należy unikać kłamstwa i krętactwa, roztrząsania własnych wad, dyskredytowania byłych pracodawców, poufałości, lekceważenia rozmówcy, żargonu zawodowego. W odpowiednich momentach można się uśmiechnąć, przytaknąć, poprosić o możliwość dokładniejszego wyjaśnienia jakiejś kwestii, najważniejsze jest jednak, aby być po prostu sobą.

Celem tych wszystkich starań ma być stworzenie pozytywnego wrażenia - schludności, kompetencji, adekwatności oraz szacunku dla pracodawcy.

  

Przygotowanie do spotkania

 

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Możesz być z siebie dumny. Najprawdopodobniej Twoje dokumenty aplikacyjne wywarły na potencjalnym szefie dobre wrażenie. Teraz dużo zależy od Ciebie. Zanim udasz się na spotkanie z pracodawcą konieczne jest rzetelne przygotowanie. Pamiętaj, że rozmowa to nie przesłuchanie - a dwustronna komunikacja. Co prawda to pracodawca podejmuje decyzje, ale to Ty dysponujesz "towarem", którego On poszukuje.

 

Jak zatem przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby przekonać drugą stronę do swojej kandydatury?  Zastosuj się do poniższych rad, a sprawisz wrażenie osoby kompetentnej, żywo zaangażowanej w proces selekcyjny.

  

Po pierwsze:

 

Zbierz maksimum informacji o firmie:

 

- jak długo istnieje na rynku istnieje

- do kogo należy, jacy są jej główni udziałowcy

- czym się zajmuje

- jaki jest stan zatrudnienia i czy wśród pracowników istnieje rotacja

- jaką ma pozycję na rynku

- jakich ma konkurentów

- jakie ma szanse rozwoju

- dowiedz się, jak kształtują się płace

 

Gdzie szukać informacji o firmie?

 

- w Internecie -nazwę firmy wpisz w wyszukiwarce, każda szanująca się firma ma swoją stronę internetową ; obiektywne informacje znajdziesz w Portalach gospodarczych ;

- Prasa- skorzystaj z archiwum prasowego, zobacz, w jakich artykułach pojawiała się firma. Zajrzyj do prasy lokalnej. Tu znajdziesz wiele wiadomości o mniejszych firmach, o których ogólnopolskie tytuły nie wspominają.

- Siedziba- zobacz, jak wygląda siedziba firmy -czy to nowoczesny biurowiec, czy prywatne mieszkanie. Pod dowolnym pozorem wejdź do firmy, zobacz, jak wygląda jej wnętrze, jacy ludzie tam pracują.

- Ludzie- wykorzystuj sieć kontaktów. Może pracuje tam ktoś z kręgu Twoich przyjaciół czy znajomych. Pamiętaj ludzie zawsze stanowią najbardziej cenne źródło informacji.

 

Po drugie:

 

Zbierz informacje o stanowisku. Masz zostać programistą w banku?  Dowiedz się, jakie są wymagania, kim są zatrudnieni w firmie programiści, jakich umiejętności najbardziej pożądają. Odwiedź Twojego doradcę zawodowego. Poznaj wymagania zawodu. Skorzystaj z " Przewodnika po zawodach" i innych publikacji tego typu. Dzięki nim ustalisz:

 

- jaki zakres wiedzy jest potrzebny na tym stanowisku

- jakiego rodzaju doświadczenie zawodowe jest potrzebne (branża, rodzaj wykonywanej pracy)

- jakiego typu cechy psychologiczne mogą być przydatne (zdolności interpersonalne, zdolności komunikacyjne, zdolności kierownicze, umiejętność pracy w stresie itp.)

Jeszcze raz przeanalizuj wymagania pracodawcy. Postaraj się dostosować swój potencjał do oczekiwań pracodawcy i wymagań zawodu.

  

Po trzecie

 

Ważne również jest, co wiesz o sobie:

 

-dzień wcześniej przeczytaj swoją aplikację, nie pomyl faktów, pamiętaj co napisałeś w CV i liście motywacyjnym

-idąc na rozmowę miej w pamięci swoją drogę zawodową:  nazwę poprzedniego miejsca pracy, stanowisko, podstawowe obowiązki

- przypomnij sobie sukcesy i osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy

- spróbuj się zastanowić jakie Ty zadawałbyś pytania będąc na miejscu pracodawcy, zastanów się nad odpowiedziami -nie wolno unikać pytań trudnych i kłopotliwych

- zastanów się co jesteś w stanie zaoferować firmie, jakie twoje umiejętności będą mogli wykorzystać?

  

Oraz

 

-zastanów się czego oczekujesz od rozmówcy, czego chciałbyś się dowiedzieć, o co zapytać - inteligentne rozsądne pytania mogą wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcy

- upewnij się, jak dotrzeć do firmy, ile potrzeba na to czasu - nie wolno Ci się spóźniać, najlepiej gdybyś był parę minut przed czasem

-przygotuj teczkę z najważniejszymi dokumentami (Cv, List motywacyjny, wszelkie referencje i certyfikaty); w przypadku gdy coś pójdzie nie tak zawsze możesz zostawić swoje CV

- zadbaj o swój wygląd - jest on Twoją wizytówką

 

W dniu rozmowy

 

Bądź pięć minut przed czasem. Nie więcej, aby nie stresować siebie i osoby, z którą jesteś umówiony. Ci, którzy często miewają spotkania, wiedzą, jak złe wrażenie robi zbyt gorliwy klient, który pojawia się 15 minut przed czasem. A rekrutującego przed rozmową denerwować nie warto.

 

Myśl pozytywnie. To ważne!  Przed rozmową przypomnij sobie najśmieszniejszy dowcip lub najzabawniejszą przygodę z wakacji, na rozmowę wejdź uśmiechnięty i odprężony - zobaczysz, że rozmowa przebiegnie doskonale.

 

Pamiętaj, z kim jesteś umówiony - Maria Nowak, a może Marian Nowak - nie ma nic gorszego niż kandydat do pracy, który nie pamięta osoby, z która się umówił. Zapamiętaj także jakie zajmuje stanowisko.

 

 

Żelazne reguły:

! bądź przygotowany,

! zaprezentuj siebie z najlepszej strony,

! daj się poznać jako człowiek.

! wykazuj zaangażowanie

zostań terytorialsem